Casus Program

Casus Program
Casus Program

Yazılım teknolojisinin gelişmesi, insanların ihtiyaçlarının önemli bir kısmının yazılımlar aracılığıyla karşılanmasını sağlamaktadır. Casus program da bu amaçla geliştirilmiştir ve insanların sevdiklerini uzaktan takip etmesi amacıyla kullanılmaktadır. Sağlamış olduğu faydalar dikkate alındığında beklentileri fazlasıyla karşıladığını söylemek mümkündür.

Telefon dinleme yazılımları ya da diğer adıyla casus yazılım, telefonların uzaktan kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bu da telefon üzerinden her türlü bilginin alınmasına imkan vermektedir. Casus tabirinin kullanılmasının temel nedeni budur. Bu programların kullanım amaçlarının tamamı iyi niyetli olup bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Eşinin, sevgilisinin ya da nişanlısının kendini aldattığını düşünen kişilerin akıllarındaki sorulara cevap bulmasını sağlama
  • Alzheimer ve benzer hastalığı olan kişilerin kaybolma durumlarından hızlı bir şekilde yerlerinin tespit edilmesi
  • İşverenlerin, çalışanlarının sahada ne yaptığını kontrol etmesi
  • Ebeveynlerin çocuklarının ev dışında nerelere gittiğini ve kimlerle iletişim kurduğunu öğrenmesini sağlama

Casus program, yukarıda bahsedilen amaçlar için etkin olarak kullanılmaktadır. Bunun haricinde yine benzer amaçlar için de kullanıldığı bilinmektedir.

Casus Program Ne İşe Yarar?

Telefon dinleme yazılımı olarak da bilinen casus programların yerine getirdiği işlevler oldukça fazladır. Bu işlevler genel olarak telefonda yapılan bütün işlemler olarak ifade edilebilir. Çünkü söz konusu yazılım yüklendikten sonra telefonlar uzaktan kontrol edilmekte ve istenilen özellikleri aktif hale getirilmektedir. Dolayısıyla da işlev noktasında çok ciddi bir çeşitlilik olduğunu söylemek yanlış olamayacaktır.

Casus program tarafından yapılan işlemlerden birisi ortam dinlemesidir. Ortam dinlemesi, telefonlar kapalıyken dahi yapılan konuşmaların dinlenmesini sağlayan önemli bir işlemdir. Bu işlem sayesinde telefonda konuşulmayan konular hakkında bilgi sahibi olunması söz konusudur. Sağladığı fayda bundan dolayı son derece fazladır.

Bu program tarafından yapılan bir diğer işlem ise konum tespitidir. GPS özelliğinin aktif hale gelmesi sayesinde, telefonun gün içinde nerede olduğu anlık olarak tespit edilmektedir. Bu da insanların çocuklarının, eşlerinin ve diğer sevdiklerinin nerede olduğunu anlamasına imkan vermektedir.

Yukarıda sayılan iki önemli işlevin haricinde telefon dinleme, mesajları okuma, telefon ekranını canlı izleme, sosyal medya hesaplarına erişim sağlama ve web geçmişine ulaşma gibi farklı işlevleri olduğu da belirtilmelidir.

Casus Program Engellenebilir Mi?

İnsanlar, casus program tarafından yapılan işlemleri gördükten sonra bunun nasıl mümkün olduğunu merak etmektedir. Bu yazılım, Android sisteme sahip olan telefonlara yüklenebilmektedir. Telefonlara gizli bir şekilde yüklendikten sonra ise telefonların arka planına geçmekte ve kendini belli etmeden çalışmaya başlamaktadır. Bu şekilde elde ettiği verileri, panele yollamakta ve insanlar panel üzerinden bir takım bilgilere ulaşmaktadır.

Bu yazılımların engellenmesi teknik açıdan mümkün gibi gözükse de pratikte mümkün değildir. Çünkü programlar, gizli bir şekilde telefona yüklendiği için telefonlar, programı telefon sahibi yüklemiş olarak kabul etmekte ve programın işlevini yerine getirmesine engel olmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here