Casus Telefon

Casus Telefon
Casus Telefon

Değişen toplum düzeni ile birlikte insanların ihtiyaçlarında da ciddi değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimlere cevap vermek için geliştirilen casus telefon, insanların sevdikleriyle ilgili bir takım endişelerini gidermek amacıyla kullanılmaktadır. İlk başlarda olumsuz bir etki yapan söz konusu tabir, tamamen iyi bir niyet ile kullanılmaktadır. Bundan dolayı kötü niyetli insanlar tarafından yapılan telefon izlemeleriyle karıştırılmaması gerekmektedir.

Telefonların casus gibi özelliklere sahip olmasını sağlayan özel yazılımlar vardır ve bunlar da casus yazılım olarak adlandırılmaktadır. Bu yazılımların birden fazla çeşidi bulunmaktadır ve genel özellikleri aynı olmasına karşın aralarında bazı farklılıklar bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Casus Telefon Nedir?

Telefon dinleme programlarının yüklü olduğu telefonlara casus telefon adı verilmektedir. Burada bütün işlevi yerine getirenin program olduğunun bilinmesi gerekiyor. Yani söz konusu telefonlar, günlük yaşamda insanlar tarafından kullanılan sıradan cihazlardır. Bu cihazlara yüklenen yazılımlar, telefonları adeta bir casusa çevirmekte ve telefon kullanıcısına ait her türlü bilginin elde edilmesini sağladığı için bu şekilde bir tabir kullanılmaktadır.

Telefon dinleme programı ya da diğer ismiyle casus yazılım, sadece Android sistemine sahip olan telefonlarda çalışmaktadır. Farklı sistemlere sahip olan telefonlar ile bu yazılımlar arasında ciddi bir uyum sorunu yaşanmaktadır ve buna bağlı olarak kurulum tam olarak sağlanamamaktadır. Bunun haricinde marka noktasında herhangi bir kısıtlama yoktur. Android sisteminde olan bütün markalara bu yazılımlar sorunsuz bir şekilde kurulabilir.

Casus Telefon Ne İşe Yarar?

Casus telefon, adından da anlaşılacağı üzere casusluk yapmak üzere geliştirilmiş durumdadır. Casusluğu ise telefonun kontrolünü uzaktan ele geçirerek yapmaktadır. Bu telefonlar tarafından yapılan işlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Telefon konuşmalarını dinleme
 • SMS takibi yapma
 • Mobil uygulamalar üzerinden yapılan yazılı, sesli ve görüntülü aramaları takip etme
 • GPS özelliği sayesinde telefonun konumunu bulma
 • Telefon kapalıyken aktif hale getirilen mikrofon sayesinde ortam dinlemesi yapma
 • Galeriye girme
 • Telefon rehberini görme
 • Sosyal medya hesaplarına erişim sağlama
 • Telefon ekranını canlı olarak izleme ve yapılan işlemleri görme
 • Telefonda kayıtlı olan bütün şifreleri öğrenme
 • Mobil uygulamaların tamamına erişim

Yukarıda bahsedilen özelliklerin yarısı dahi bir telefonun casus olmasına yeterlidir. Kaldı ki bu kadar fazla özellik sayesinde kullanıcılar, takip ettikleri kişiye dair bütün bilgileri hiç zorlanmadan, rahat bir şekilde elde edebilir.

Casus Telefon Yasal Mı?

Casus telefon tarafından sahip olunan özellikler, insanların ciddi şekilde şaşırmasına neden olmaktadır. Çünkü söz konusu yazılımlar sayesinde elde edilen bilgilerin sınırı yoktur. Buna bağlı olarak insanlar, bu programların yasal olup olmadığını sorgulamaktadır. Buna verilecek cevap son derece nettir. Bu programlar yasaldır ve lisanslı olarak satılmaktadır.

Telefon dinleme programlarının geliştirilmesinin temel sebebi, insanların sevdiklerini uzaktan kontrol etmesidir. Dolayısıyla da kullanımının son derece iyi niyetli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun dışında söz konusu yazılımlar, telefonlara fiziki olarak birinci elden yüklenmek zorundadır. Bu da programların fiziki olarak elde edilemeyecek telefonlara kurulmasını imkansız hale getirmektedir. Bu aşamadan sonra söz konusu programın yakınların telefonları dışındaki bir noktada kullanılmasını imkansız hale getirmektedir. Bu açıdan değerlendirme yapıldığında casus telefon için tamamen yasal denilebilir.

Bu yazılımların amacı her ne kadar iyi olsa da bazı kötü niyetli insanlar farklı amaçlar için bu programları kullanabilir. Burada sorumluluğun tamamen kullanıcılarda olduğunun bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekir. Kötü niyetli kullanımlar yasal olmayıp illegal olarak kabul edilir. Bu tür durumların tespit edilmesi halinde büyük cezalar gündeme gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here