Casus Yazılım

Casus Yazılım
Casus Yazılım

Sokakların eskisine nazaran daha güvensiz bir yer olması, insanların eşlerinin kendinin aldatıp aldatmadığını öğrenmek istemesi, yaşlı ve hasta ebeveynlerin kaybolma riski ve benzer sebeplere çare olması amacıyla geliştirilen casus yazılım, insanların bu alanlardaki ihtiyaçlarını etkin olarak karşılamaktadır. Telefon dinleme programları olarak da bilinen bu yazılımlar, akıllı telefonları adeta bir casusa dönüştürmekte ve telefon kullanıcısının yakından takip edilmesini sağlamaktadır.

İnsanların başta güvenlik endişesine cevap verme noktasında etkili olan bu yazılımla, telefon dinlemelerinin artık normal insanların da yapması mümkün hale gelmiştir. Fakat buradaki dinlemelerin emniyet ya da diğer güvenlik güçleri tarafından yapılanlarla karıştırılmaması çok önemlidir. Bu yazılımlar sayesinde insanlar sadece sevdiklerinin ve yakınlarının telefonlarını dinleyebilir. Tanımadıkları ve telefonlarına erişemeyecekleri kişilerin telefonlarını dinlemesi söz konusu değildir.

Casus Yazılım Nasıl Çalışır?

Akıllı telefonlara yazılım yüklenebilmesi, bu telefonların dinlenebilmesinin temelini oluşturmaktadır. Casus yazılım, telefonlara gizlice yüklenmelidir ki telefon sahipleri durumdan şüphelenmesin ve normal yaşantısına devam etsin. Burada bilinmesi gereken önemli bir husus vardır ve o da söz konusu yazılımın sadece Android sistemine sahip olan akıllı telefonlara yüklenebileceğidir. Farklı telefonlara söz konusu yazılımın yüklenmesi söz konusu bile değildir. Bundan dolayı kullanıcıların dinleme işlemi için yazılım satın almadan önce bu hususa dikkat etmesi gerekir. Aksi durumda yapılacak olan çalışmalar boşa gideceği gibi boş yere masrafa da girilmiş olacaktır.

Kurumsal yapıya sahip olan firmalardan alınacak olan lisanslı casus yazılım, hedef telefona yüklendikten sonra ekstra bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Yazılım otomatik olarak aktif hale gelir ve hedef telefon yakından takip edilmeye başlanır. Yapılacak olan takip sayesinde söz konusu telefonun kontrolünün tamamen ele alındığının söylenmesi yanlış olmayacaktır. Böylece istenilen bütün işlemler rahat bir şekilde yapılabilir.

Casus Yazılım Ne İşe Yarar?

Akıllı telefonların takibi için geliştirilen bu yazılım sayesinde yapılacak olan işlemler oldukça fazladır. Bu işlemler sayesinde ilgili kişinin bütün sırları öğrenilebilir. Söz konusu yazılım tarafından yapılan işlemlerden birkaçını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yapılan sesli görüşmelerin dinlenmesi
  • Mobil uygulamalar üzerinden yapılan arama, görüntülü arama ve mesajlaşmaların takibi
  • GPS özelliğinin aktif edilerek telefonun gün içinde nerede olduğunun tespiti
  • Galeriye erişim
  • Telefon rehberine giriş yapma
  • Sosyal medya hesaplarına girme
  • Telefon kapalıyken mikrofonu açmak suretiyle ortam dinlemesi yapma
  • Kamera üzerinden ortam izlemesi yapma

Yukarıda bahsedilen işlemler, casus yazılım tarafından insanlara sağlanan önemli bilgilerdir. Bunlar sayesinde insanlar sevdikleri hakkındaki tehlikede mi, güvende mi, aldatıyor mu, kiminle görüşüyor gibi sorulara rahatlıkla cevap bulabilir.

Bu yazılımlar hakkında bilinmesi gereken bazı önemli ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılardan birisi, söz konusu yazılımın lisanslı olanlarının tercih edilmesi şeklindedir. Çünkü lisansı olmayan yazılımların güvenlik noktasında bazı riskler taşıdığı bilinmektedir. Bu da insanların kişisel bilgilerinin farklı noktalara gitmesine neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here